top of page

Fel kell készülni a brutális nyugdíjcsökkentésre!

 

 

 

 

 

 

 

Egy héttel ezelőtt egy hosszabb tanulmányt adott ki a nyugdíjrendszerekről a Világbank. A sok száz oldalas tanulmány meg mutatja, hogy milyen kihívások előtt állnak az országok. Az egyik következtetése az elemzésnek, hogy nem sikerült hosszabb távon is fenntartható állami nyugdíjpillért kialakítani, ezért további intézkedésekre van szükség. Az elemzők szerint a nyugdíjkorhatárt 65 évre kellene felemelni, sőt az utóbbi évtizedekben a bőkezű nyugdíjellátásokat is vissza kellene venni. A lakosságnak két dologra kell felkészülnie, egyrészt többet kell dolgozni az állami nyugdíjért, másrészt, hogy az életszínvonalát fenntartsa, nyugdíjcélú megtakarításokat kell felhalmoznia. Elképzelhető ugyanis, hogy későbbiekben az állam csak alapnyugdíjat tud adni. Rendszeresen monitorozza a nyugdíjrendszereket a Világbank. Mostanában kiadott tanulmányuk az ország számára is nagyon fontos, mert kiváló helyzetjelentést ad a nyugdíjrendszerekre, különböző kihívásokról és megoldási lehetőségekről. A tanulmány a fordított piramis elnevezést kapta, ez arra utal, hogy a társadalom korfája a piramis forma helyett a jövőben megfordul, vagyis egyre kevesebb aktív fiatalnak kell a növekvő számú nyugdíjasokat eltartania.

 

 

 

Fénykora az állami nyugdíjrendszereknek Egy rövid bevezetővel kell kezdeni! Ezáltal fog világossá válni, hogy most miért állnak nagy kihívások előtt az állami társadalombiztosítási rendszerek. A demográfiai környezet kulcsfontosságú a nyugdíjrendszer esetében, évekkel ezelőtt rendben ment minden. A korfa piramis formájú volt, tehát a járulékfizetők száma jelentősen meghaladta a nyugdíjasok számát. Magyarul, megkapták a nyugdíjak kifizetésére szolgáló bevételeket, sőt az állami nyugdíjrendszerek többletet is fel tudtak mutatni. A probléma az volt, hogy a többletet a társadalombiztosításon belül nem halmozták fel az esedékes nyugdíjak finanszírozására, inkább a kormányok visszaszolgáltatták a nyugdíjasoknak, tehát az ellátórendszer bőkezűbb lett. Ez a modell évekig is fenntartható volt, ez viszont csak a látszat! Két nagy változás következett be, és emiatt a modellek kiigazításra szorultak. Ezek közül az egyik a demográfiai átalakulás. A visszaeső termékenység és a társadalmi öregedés a korfákat megváltoztatta. Ezért megbomlott az egyensúly az aktív járulékfizetők és a nyugdíjasok között. A másik változás a magánnyugdíjrendszeren belül történt. Először még kis kört fedett le az állami nyugdíjrendszer, később egyre több ember lépett a munkaerőpiacra, akik az állami pillérből reméltek ellátást. Ezzel viszont nem tudott lépést tartani a járulékfizetői kör bővülése, sőt ma már inkább csökken az aktívan dolgozók köre. Becslések a Világbank szerint a munkaképes lakosság 2050-re az Országokban 20%-ban csökken, ami hatalmas kihívás elé állítja a nyugdíjrendszereket.

 

 

 

 

Sok mindennel próbálkoztak már az országok Minden eszközzel megpróbálkoztak már az országok. Például a nyugdíjjárulékok megemelése, az induló nyugdíj szintjének változtatása, a nyugdíj alapjául szolgáló keresetek beszámításának átalakítása, a nyugdíjmegemelés módosítására, és a nyugdíjkorhatárnak az emelése is. Ezek a kezdeményezések jó irányba tett lépések voltak, viszont nem voltak elégségesek ahhoz, hogy a nyugdíjrendszereket hosszú távon is fenntarthatóvá tegyék. Ezek az intézkedések csak kisebb hatással jártak, hiszen a lehetőségek is korlátosak voltak. A Világbank elemzése szerint a nyugdíjrendszerek jelenlegi bőkezűsége túlkompenzálja az időseket más társadalmi csoportokhoz képest. Ebben a formában fontos lenne hozzányúlni az ellátásokhoz.

 

 

 

Dolgozz többet és takaríts meg A Világbank szerint a nyugdíjrendszerek további kiigazításra szorulnak. Sok választásuk van a politikusoknak, de nem lehet elkerülni a nagyobb intézkedéseket. Először a kormányoknak kell eldönteniük, hogy mi a legfőbb célja a nyugdíjrendszernek, ezen a téren érdemes lenne az alapnyugdíj irányába elmozdulni, amelyet az adóbevételekből fedeznének. Ebben az esetben az a cél, hogy az öregkori szegénység elkerülhető legyen! Sajnos így sem lehet megúszni az ellátás mértékének csökkentését. Az alap és a munkanyugdíj összértékét csökkenteni kellene a jelenlegi szintekhez képest. Méghozzá a magasabb nyugdíjkorhatár mellett. Az emberekben muszáj lenne tudatosítani, hogy legalább 65 éves korukig dolgozniuk kell! A korhatáremelés az egyik leghatékonyabb mód a rendszer fenntarthatóságának! A lakosságnak arra kell felkészülnie, hogy a következő években magasabb lesz a nyugdíjkorhatár. Az állami kezdőnyugdíj is nagyobb mértékben csökkenni fog. És amennyiben az általunk elvárt életszínvonalat akarjuk fenntartani a nyugdíjas éveinkben, akkor szükség lesz a nyugdíjcélú megtakarítások felhalmozására! Még mindig nem elterjedt Magyarországon, de a jövő egyértelműen az öngondoskodásé. A Világbank szakértői nem említik, hogy milyen formában lehetne ezt a legcélravezetőbben megtenni, de arról írnak, hogy, hogyan lehetne a vállalati szektort is bevonni, és úgy kialakítani, hogy a vállalatok is érdekeltek legyenek abban, hogy gondoskodjanak a munkavállalóikról.

 

 

Szabó Tamás

 

 

http://www.legjobbnyugdij.com/

http://www.trigonmedia.com/nyugdij-elotakarekossag/

 

 

var vglnk = { api_url: '//api.viglink.com/api', key: 'a187ca0f52aa99eb8b5c172d5d93c05b' };

bottom of page